Tuck Coffee

IT’S TUCK

Biz, bir günün sabahla; bir haftanın Pazartesi’yle başladığına inanmayanlarız. Biz, her an uyanık olup da hayata dair hiçbir şeyi kaçırmak istemeyenleriz. Biz, kahveden önce ve parti esnasında söylenen hiçbir şeyi ciddiye almayanlarız.

Biz, her sabah dağınık yataklarından kalkıp; en az kafamızın içi kadar geceden kalan bu şehre inenler, iyi bir kahvenin hayatı daha çekilir kıldığını düşünen TUCK’ı yarattık. Tam anlamıyla dünyanın dört bir yanından gelen en kaliteli kahve çekirdeklerini, en asi baristaların yetenekli elleriyle bardaklara dolduran TUCK, sabahları kahve içmediğinde hayata öfkeli bir panda gibi bakan herkesi uyandırmak için şehre geldi.

Gerçekten lezzetli bir yudum kahvenin, kahvenin yetiştiği bölgeye; kavurma sıcaklığına; öğütülme biçimine ve demlenme şekline göre şekil aldığının bilinciyle; birinci sınıf kahve çekirdeklerini, sektörün en kaliteli ekipmanlarıyla işleyen ve profesyonel ellerden geçiren TUCK, Bostanlı ve Alaçatı’da aynı anda kahve yapmaya başladı. Görüşmek üzere.

COFFEE & TUCK

3. Dalga Kahvecilik Akımı

Nedir Bu “3. Dalga Kahvecilik” dedikleri?

Kimsenin dilinden düşürmediği, ortamlarda söyleyince çok havalı duran “3. Dalga Kahvecilik Akımı” aslında ne demek? Kim bu 3. dalga kahveciler? Sakin ol şehrin asi çocuğu, anlatacağız.

1900’lü yılların başında dünya, çözünebilir kahve ile tanıştı. Toplu üretim ve paketli satışa geçilmesiyle birlikte kahve kolay ulaşılabilen bir forma büründü. Biz bu döneme “1. Dalga Kahvecilik Akımı” diyoruz.

1960’larda ise kahve zincirlerinin yavaş yavaş ortaya çıkması ile latte ve espresso gibi özel kahveler önem kazanmaya başladı. Bu dönemde insanlar kahveden daha fazla keyif almaya başladı. Bu dönemi de “2. Dalga Kahvecilik Akımı” diye adlandıralım.

Gelelim 3. nesil dalgasına! Bu dalga, yüz yıllardır kullanılan tüm yöntemlere ek olarak kahve üretim sürecine bilgi, ekstra özen ve dikkateklenmesiyle oluştu. Esasen bu dalgayı; kahvenin yetiştirilmesinden toplanmasına, öğütülmesinden kavrulmasına kadar her aşamanın önem kazandığı bir kahvecilik anlayışı olarak tanımlayabiliriz.

Kahve çekirdeklerinin farkını anlayıp kavrulma biçimine kadar önemsemek, sunum şeklini en ince ayrıntısına kadar düşünmek, baristaların eğitimine özen göstermek bu dalganın olmazsa olmazları! Kahvenin yetiştiği bölgenin önemini; aromasının yetiştiği bölgeye göre değiştiğini bilmeyen de 3. dalga kahveciyim demesin bir zahmet! Okurken “Eee bu sensin TUCK” dediğini duyar gibiyim. Doğru tahmin; TUCK 3. dalga kahvenin hakkını veren bir kahveci!

En kaliteli kahve çekirdeklerini senin için seçerek ellerimizle kavuruyoruz. Çeşitli demleme yöntemlerimiz ve canavar gibi makinelerimizle o bayıldığın eşsiz lezzetlere dönüştürüyoruz. Evet evet, biz de seni seviyoruz.

Nitelikli Kahve

3. dalga kahvecilik akımını anladıysak, şimdi de nitelikli kahve kavramından bahsedelim.

Semtin cool çocuğu olmak kolay değil, popülerlik kaçınılmaz. Çok arkadaşın var değil mi? Peki ya dostun? Bu konuda bazı kriterlerin olduğunu biliyorum. Mesela koşulsuz güven veren ve birlikte her şeyi paylaşabildiğin kişi senin dostundur! Tucker Dostluk Akademisi Birliği’nden yüksek puan almak kolay değildir.

Nitelikli kahve de böyle bir şey. Of yine çok iyi bağladık! 80 ve üzeri puan alarak SCA (Nitelikli Kahve Birliği) kriterlerini yerine getiren kahveler bu unvanı kazanabilir! Her arkadaşa dost; her kahveye nitelikli kahve denmez! Neyse.

Kahve çekirdeğinin nitelikli sayılabilmesi için; yetiştiği bölgeye özgü benzersiz bir tada sahip olması gerekir. Bu benzersiz tadı ortaya çıkarmak için doğru kavurma yöntemini kullanabilmek ise işin ustalık isteyen kısmıdır! Kahve ustaca kavrulursa, çekirdeğinin sahip olduğu aroma yoğun bir şekilde hissedilir.

Peki TUCK’ın nitelikli kahvesi var mı? Bu nasıl soru? Tabii ki var. Tamı tamına 4 tane! Kahve gurmelerinin gözlerinin parladığını görür gibiyim. Madem öyle; buraya dikkat kesil!

Tuck'ın Kahve Anlayışı

3. dalga kahvecilik akımının hakkını veren TUCK; kahveyi sıcak bir içecekten ötesi olarak gören kahve tutkunlarına hitap eden bir anlayışa sahip!

“Kutunun dışında” bir marka yapısı ve karakterine sahip olan TUCK, kahve çekirdeklerini dünyanın dört bir yanından özenle seçmesinin yanı sıra, T1 ve T2 isimli 2 espresso harmanına da sahip.

3. dalga kahvecilik anlayışını iliklerine kadar benimseyen TUCK, tabii ki nitelikli kahve alanında da iddialı! Allona, Kercha, Mallorca ve Mistrato isimli toplam dört kahvemizin hepsi birbirinden nitelikli! Etiyopya ve Kolombiya’da yetişen kaliteli kahve çekirdeklerimizi, kendine özel nefis aromasını ortaya çıkaracak şekilde kavurduk ve bu dört kahveyi elde ettik!

Kaliteli bir kahvenin ekimden hasada; hasattan sunuma kadar saygıyı hak ettiği anlayışı, tüm bu nitelikli kahve çekirdeklerinin TUCK bünyesinde yetişen baristalara emanet edilmesini gerektiriyor. TUCK, sahip olduğu marka kültürü, kahveanlayışı, ekip ve ekipman gücü ile gerçekten nitelikli bir kahvenin hazzını yaşamak isteyen herkesi memnun etmek için çabalayan bir yapı.

#TUCKINGDELICIOUS

FOLLOW TUCK
?>