Tuck Coffee

IT’S TUCK!

Biz, iyi bir kahvenin hayatı çekilebilir kıldığını düşünenleriz. Gerçekten iyi bir kahvenin yetiştiği bölgeye, öğütülme biçimine ve demlenme şekline göre belirlendiğini bilenleriz. Bu sebeple de birinci sınıf kahve çekirdeklerini, sektörün en kaliteli ekipmanlarıyla işleyip profesyonel ellerden geçirenleriz!

Biz, %100 İzmir kültürüyle doğup tarzını İzmir dışına da taşıyanlarız. Tavrımız net, en iyi kahvenin ve benzersiz lezzetlerin peşindeyiz.

Biz, TUCK’ız. İyi kahveyi şehrine getirmek için yola çıktık. Görüşmek üzere.

COFFEE & TUCK

3.nesil kahvecilik akımı

Nitelikli Kahvenin Süreci

Hikayenin en başından başlamak gerekirse kahve hayatımıza ilk olarak çözünebilir içecekler olarak girdi. İçerisinde kahveyle ilgili esans ve aromaların çeşitli kimyasal işlemlerden geçirilmiş olarak suda karıştırılıp içilmesiyle elde ediliyordu. Bu akım birinci dalga olarak tabir edilmekteydi.

1960’lı yılların sonuna doğru birinci nesilde yaşanan zararlı ve çözünebilir içeceklere karşı çıkan yeni bir akım başladı. Dünyada ilk Espresso makinesinin icat edilmesiyle yeşil olarak elde edilen gerçek kahve çekirdeği çeşitli kavrulma ve öğütme teknikleriyle hazırlanarak İtalyan kültüründe büyük bir devrim yaşandı. Bu devrimle birlikte büyük bir tüketim patlaması yaşayan Espresso bazlı ve filtre kahve bazlı ürünler büyük Kahve zincirlerinin kurulmasıyla birlikte çok yüksek miktarda tüketim hacmine ulaştı. Kahve zincirlerinin artmasıyla birlikte sosyal alanlarında çoğalmış olması insanların kahveye olan ilgisini arttırdı. İşte bu sürece ikinci nesil kahve diyoruz.

Ancak bu yetmedi, yetemezdi. İkinci nesil kahveciliğin kahveyi sadece basitçe tüketilen, niteliği düşük ticari bir meta olarak sunulması kahve kültürünün gelişmesi için yeterli değildi.

Teknoloji ve bilimin gelişmesiyle kahvenin kimyası ile ilgili yeni veriler ve yeni ekipmanlar icat edildi. Aynı zamanda kahve çekirdeğinin ziraatı anlamda geliştirilmesi de kahveyle ilgili yeni bir devrimin habercisiydi. Daha nitelikli kahve makineleri ve yeni kahve demleme ekipmanlarının nitelikli yetiştirilmiş ve kavurulmuş çekirdeklerle birleşmesiyle 3. Dalga akımı kendini göstermeye başladı. Bu zamana kadar içilmemiş lezzette kahvelerin hazırlandığı, damaklarda unutulmayacak kahvelerin içildiği ve Tuck’ı yaratan yeni bir akım ortaya çıktı.

sayfa 3

3. dalga kahve demlemenin ne olduğunu anladıysak şimdi de nitelikli kahve kavramından bahsedelim. Mahallede havalı çocuk olmak kolay değil, popülerlik kaçınılmaz. Bir sürü arkadaşın var, değil mi? Ama ya en iyi arkadaşlar! Bu konuda bazı kriterleriniz olduğunu biliyorum. Örneğin, en iyi arkadaşlarınız size her şeyi paylaşabileceğinize dair koşulsuz güven verenlerdir! Tucker Best Friends Association’da yüksek notlar almak kolay değil. Özel kahve tam olarak budur. Specialty Coffee Association (SCA) kriterlerine göre 80 ve üzeri puan alan kahveler bu unvanı almaya hak kazanıyor! Tüm arkadaşlar en iyi arkadaş değildir ve tüm kahveler özel kahveler değildir! Neyse. Kahve çekirdeğinin özel kabul edilebilmesi için yetiştirildiği bölgenin eşsiz lezzetine sahip olması gerekir. Bu eşsiz lezzeti ortaya çıkarmak için doğru kavurma yöntemini kullanmak uzmanlık gerektiren kısım! Kahve ustalıkla kavrulursa, çekirdeğin eşsiz aroması hayat bulur. Peki, TUCK’un özel kahvesi var mı? bu ne tür bir soru? Elbette var. 4 tam olarak! Kahve gurmelerinin gözlerindeki pırıltıyı neredeyse görebiliyoruz. Eğer öyleyse, iyi dinleyin!

sayfa 4

3. dalga kahve yapma hakkını veren TUCK, kahveyi sıcak bir içecekten fazlası olarak gören tüm kahve severlere hitap ediyor! “Olağanüstü” bir marka yapısı ve karakterine sahip olan TUCK, dünyanın her yerinden kahve çekirdeklerini seçiyor ve daha zarif asitliği ile öne çıkan T2’nin yanı sıra dengeli gövde ve asitliğe sahip T1’li 2 single Origin espresso’su bulunuyor. 3. dalga kahve demleme prensiplerini benimseyen TUCK, özel kahveler konusunda da iddialı! Toplam dört özel kahvemiz var: Tarrazu, Chanchamayo, Nyeri ve Mallorca Natural! Kosta Rika, Peru, Kenya ve Kolombiya’da yetişen kaliteli kahve çekirdeklerimizin kavrulmasıyla elde edilen bu dört özel kahve, eşsiz aromaları ortaya çıkıyor! Kaliteli kahvenin ekimden hasada kadar saygı gerektirdiği anlayışı; bu özel kahve çekirdeklerinin hasattan sunuma kadar TUCK’ta eğitim almış deneyimli baristalara aktarılmasını gerektirmektedir. Marka kültürü, kahve deneyimi, ekibi ve güçlü ekipmanlarıyla TUCK, özel bir kahve deneyimi yaşamak isteyen herkesi memnun etmek için çalışıyor!

#TUCKINGDELICIOUS

FOLLOW TUCK